Menu
- 03.04.2013
Informacja!
W związku z wejściem w życie nowego systemu gospodarowania odpadami, pojawiły się głosy o konieczności wypowiedzenia przez właścicieli nieruchomości umów na odbiór i wywóz odpadów zawartych z przedsiębiorcami, którzy takie usługi dotychczas świadczyli na podstawie umów. Brak rozwiązania lub wypowiedzenia takiej umowy miałby narazić właściciela nieruchomości na konieczność podwójnego płacenia za odbiór odpadów – w formie opłaty na rzecz gminy oraz w formie wynagrodzenia na rzecz przedsiębiorcy, zgodnie z obowiązującą umową.
Należy z całą mocą podkreślić, że żaden właściciel nieruchomości po objęciu go gminnym systemem gospodarowania odpadami, czyli najpóźniej od 1 lipca 2013r. nie będzie miał obowiązku płacić za wywóz odpadów komunalnych inaczej niż tylko w formie opłaty za gospodarowanie odpadami, wnoszonej na rzecz gminy.
Przedsiębiorca, z którym właściciel miał zawartą umowę na odbiór odpadów komunalnych, nie będzie miał prawa odbierać takich odpadów ani tym bardziej żądać za to zapłaty, nawet jeśli właściciel nieruchomości nie wypowie wcześniej umowy.
Umowy takie automatycznie staną się bezprzedmiotowe i nie będą mogły być podstawą do żądania jakichkolwiek należności od właścicieli nieruchomości.
Od 1 lipca 2013r. usługę odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości może świadczyć wyłącznie przedsiębiorca, z którym umowę zawarła gmina.
Pomimo, iż nowelizacja ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. 2012r. poz. 391 ze zm.) nie zawiera przepisu, który regulowałby wprost sprawę zawartych umów na odbiór odpadów, to i tak umowy te stają się bezprzedmiotowe i przestają być źr&oacuoacute;dłem wzajemnych praw i obowiązków.
Umowa na świadczenie usług odbioru odpadów komunalnych bez wątpienia ma charakter cywilnoprawny. Podstawowym aktem prawnym regulującym stosunki cywilnoprawne jest Kodeks Cywilny. Umowa na odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy, zawarta przez właściciela nieruchomości po 1 lipca 2013 r. będzie nieważna, jako sprzeczna z ustawą (art. 58 § 1 kodeksu cywilnego).
W przypadku umów zawartych przed 1 lipca 2013 r. mamy do czynienia z tzw. następczą niemożliwością świadczenia. Świadczenie stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za którą nie ponosi odpowiedzialności żadna ze stron umowy. Do takiej sytuacji odnoszą się art. 475 § 1 kc i art. 495 § 1 kc. Z powodu niemożliwości świadczenia, do której doszło w trakcie trwania umowy, zobowiązanie wygasa, a strony nie mogą żądać wzajemnych świadczeń. W ten sposób w dniu 1 lipca 2013r. wygasną zobowiązania ze wszystkich umów na odbiór odpadów komunalnych nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, bez potrzeby składania jakichkolwiek wypowiedzeń.
Żaden przedsiębiorca, który nie wygrał przetargu i nie zawarł umowy z gminą, nie będzie miał prawa odbierać odpadów komunalnych z nieruchomości i żądać za to zapłaty, powołując się na wcześniej zawartą umowę z właścicielem nieruchomości.
(Źródło ww. interpretacji prawnej www.samorzad.lex.pl)
4176265 razy
