Menu
Dokładnie 23 czerwca 1923 roku z inicjatywy Prezesa Kółka Rolniczego w Rychwałdzie Pana Józefa Barcika wraz z grupą ludzi, którzy bezinteresownie chcieli nieść pomoc w chwilach zagrożenia, w obecności Naczelnika Straży Pożarnej w Żywcu Pana Barona, założono Straż Pożarną w Rychwałdzie . Straż liczyła wtedy 16 druchów, z których wybrano zarząd: Prezesem został Pan Józef Barcik, Naczelnikiem Józef Pyclik, skarbnikiem Franciszek Biernat a sekretarzem Jan Bieniek .
Aby można było nieść pomoc, w tamtych czasach głównie przy gaszeniu pożarów, potrzebny był sprzęt i tak ze składek społeczeństwa w 1926 roku zakupiono ręczną sikawkę. W dniu 28 maja 1928 roku poświęcono Kamień Węgielny i przystąpiono do budowy strażnicy w Rychwałdzie. Dzięki wydatnej pomocy mieszkańców Rychwałdu, którzy ofiarowali drewno, transport konny oraz pracę, w ciągu roku wybudowano i oddano do użytku nowy budynek strażnicy, który dokładnie 29 czerwca 1929 roku został poświęcony.
W kolejnych latach, w związku z wybuchem II Wojny Światowej i wysiedleniami ludności, działalność straży została poważnie ograniczona . Dopiero 12 sierpnia 1945 roku odbyło się pierwsze po wojnie zebranie strażackie na którym wybrano nowy zarząd i przystąpiono do odbudowy zniszczonego przez działania wojenne budynku strażnicy. Dzięki zaangażowaniu miejscowej ludności w 1948 roku zakupiono i poświęcono pierwszą motopompę Leopolia . Kilka lat później bo w 30 rocznicę założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Rychwałdzie nasza straż otrzymała drugą nową motopompę z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Żywcu. W 1974 roku społeczeństwo wsi przekazało strażakom pierwszy sztandar natomiast w 1982 roku jednostka w Rychwałdzie doposażona została w pierwszy lekki samochód pożarniczy Żuk.
Nadszedł rok 1987 który obfitował w ważne wydarzenia dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Rychwałdzie. W lutym odbyło się Walne Zebranie, gdzie dokonano wyboru nowego zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Rychwałdzie . Prezesem został wybrany Zenon Wierzbinka, Naczelnikiem Jacek Cygoń, wieceprezesem Andrzej Małysiak, sekretarzem Kazimierz Kijas, skarbnikiem Jan Mydlarz a gospodarzem Kazimierz Wiewióra. W marcu utworzono pierwszą Młodzieżową Drużynę Pożarniczą liczącą 22 druchów. W lipcu 1987 roku, ze względu na duże zużycie i zagrzybienie strażnicy , postanowiono ją rozebrać i przygotować plac pod budowę nowego obiektu. Już we wrześniu tego samego roku rozpoczęto budowę Domu Ludowego i do nadejścia zimy zbudowano fundamenty z piwnicami .Dzięki dużemu zaangażowaniu Pana Adama Ormańca budowę zakończono i 6 maja 1990 roku odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie nowego obiektu. W 1992 roku utworzono pierwszą Młodzierzową Drużynę Pożarniczą Dziewcząt. W 1995 roku dokonano zakupu od Kopalni Żory średniego samochodu gaśniczego na podwoziu Stara 244, który po remoncie w 1996 roku włączony został na podział bojowy i służy do dnia dzisiejszego.
Prężnie rozwijająca się jednostka w Rychwałdzie 16 marca 1997 roku została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego, w którym funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Rok później 5 lipca jednostka obchodzc jubileusz 75-lecia otrzymała nowy sztandar . Dzięki dużemu zaangażowaniu zarządu OSP na czele z prezesem Zenonem Wierzbinką, przychylnością władz gminy i dofinansowaniu przez Zarząd Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Jednostka w Rychwałdzie wzbogaciła się 8 maja 2008 roku w nowy lekki samochód ratowniczo - gaśniczy na podwoziu Forda Transita . W 2013 roku dokonano ocieplenia remizy oraz malowania elewacji budynku Domu Ludowego .
3964852 razy