Menu

- 13.11.2018
OBCHODY 100-ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W GMINIE GILOWICE
Szanowni Państwo,
Spotykamy się dzisiaj na uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości. W 1918 roku Polacy na nowo stworzyli Polskę - Kraj, który wcześniej nosili jedynie w sercach. Ojczyzna bowiem, w sercach się zaczyna. Naród przetrwa, jeżeli rodzina nauczy swoje dzieci, jak być Polakami.
Nasi przodkowie potrafili wykorzystać szansę, którą stworzyła historia. Gdy skłócone państwa zaborcze nawzajem się wykrwawiły w wyniku I wojny światowej, nie były już w stanie przeszkodzić w odrodzeniu Polski.
W październiku 1918 r. rozpoczął się proces wyzwalania ziem ojczystych spod obcej przemocy. Powstało kilka ośrodków władzy. Potrzebny był człowiek, który potrafiłby je zjednoczyć i stworzyć jeden, centralny rząd. Józef Piłsudski 11 listopada 1918 r. przejął władzę nad wojskiem, a wkrótce resztę uprawnień. Został Naczelnikiem Państwa. Po wieloletnim zniewoleniu przez zaborców, Polska odzyskała upragnioną wolność i znowu pojawiła się na europejskiej mapie.
Nastał okres dwudziestolecia międzywojennego i budowy II Rzeczypospolitej. Po półtora wieku walk i zaborów – wreszcie upragniony pokój we własnym domu, we własnej Ojczyźnie. Naród jednoczył się, a w szkołach i urzędach znów słychać było język Polski.
Radość z odzyskanej niepodległości była wielka. Dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni... Ale ten niebywały entuzjazm naszych przodków powinien udzielić się również i nam, inspirując nas do działania oraz budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy tak bogate dziedzictwo narodowe i że kontynuujemy dzieło wielkich rodaków. Nie możemy ich przecież zawieść. Uczucia patriotyczne powinny być w nas tak żywe jak wtedy – 11 listopada 1918 roku.
Manifestujmy swój patriotyzm. Nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski. Uczmy nasze dzieci miłości do ojczyzny. Wierzę, że dzięki temu będziemy państwem silnym – takim, z którym będą się liczyć inne narody. A składając dziś hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar, jakim jest wolność, pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń.
Narodowe Święto Niepodległości skłania nas, Polaków, do refleksji na temat polskości i patriotyzmu. Stoimy przed pomnikiem poświęconym bohaterom z Gilowic poległym, w I wojnie światowej. Na tablicy umieszczono nazwiska 39 poległych, którzy w chwilach niebezpieczeństwa nie zawahali się zaryzykować ofiarę swego młodego życia za sprawę wolności Ojczyzny.
11 listopada ma wzbudzać w naszych sercach dumę i radość oraz być okazją do powiedzenia: „Jestem Polakiem i jestem z tego dumny”.
Leszek Frasunek – Wójt
foto: GOK GILOWICE wyk. Piotr Kołpak
Galeria:
4158566 razy
