Menu

- 28.05.2015
Gminny Ośrodek Kultury w Gilowicach zrealizował projekt dofinansowany ze środków UE pn. Ocalić gwarę przed zapomnieniem. Opracowanie i wydanie audiobooka powieści „Harnaś”
Wydano 1000 szt. płyt, które w sposób nieodpłatny zostały rozdysponowane do szkół, bibliotek, nauczycieli oraz organizacji na terenie Gmin: Gilowice, Łękawica, Ślemień, Świnna. Przeprowadzono warsztaty i spotkania mające na celu promocję audiobooka. Dodatkowo płytki stanowią materiał promocyjny Gminy Gilowice, który udostępniony został dla zainteresowanych w biurze GOK.
Powieść pt.: „HARNAŚ”, to wspaniałe spotkanie z polskim językiem literackim i regionalnym – gwarą Gilowic i okolic tej miejscowości.
Autor Bronisław Sroka w doskonały sposób łączy, w opowiadanej przez siebie, jak pisze – w powieści z drugiej połowy XVII wieku, osnutej na tle autentycznych wydarzeń, zanotowanych w dawnych kronikach, między innymi w „Dziejopisie Żywieckim” Andrzeja Komonieckiego – język literacki i gwarę.
Pierwszym posługuje się w budowaniu komentarzy i opisów, drugim - dla wyrażenia stanów emocjonalnych bohaterów powieści, ich myśli i uczuć. Dzięki takiemu pomysłowi, postaci są wyraziste, emocjonalnie zróżnicowane, a jednocześnie mocno związane – poprzez gwarę języka - z regionem, na którym rozgrywa się akcja utworu.
W audiobooku wszystkie te wartości powieści zostały zachowane i uwypuklone dzięki niesamowitemu wykonaniu i interpretacji Piotra Piechy aktorowi Teatru Ludowego w Krakowie.
Barwna ilustracja muzyczna wokalno – instrumentalna pieśni, piosenek i tańców z Gilowic i okolic w wykonaniu Kapeli Zespołów Regionalnych „Gronicek” i „Dolanie”, a przygotowanych pod kierownictwem muzycznym Izabeli Pyclik ,pozwala w sposób niezwykle sugestywny wejść w klimat dzieła literackiego. Nagrania dokonano w Beskidzkim Centrum Muzycznym w Żywcu dzięki ogromnej pracy realizatorów nagrania - Danielowi Studenckiemu i Maciejowi Juraszek.
Pomysłodawcą nagrania tego dzieła był pan Józef Górny – dyrektor generalny NIK oraz Ireneusz Jędrysek – radny Gminy Gilowice (obecnie Przewodniczący Rady), całość prac i koordynację nad projektem prowadziła Gabriela Kolonko – dyrektor GOK Gilowice. Słowa podziękowania skierowane zostają do Pani sołtys wsi Gilowice Lidii Kolonko wraz z Radą sołecką za wsparcie przy realizacji projektu.
Dzięki audiobookowi wszyscy słuchacze, a przede wszystkim dzieci i młodzież, mogą obcować z językiem praojców i może się w każdym z nich kształtować jeszcze ściślejsza więź z Regionem, z którego wywodzą się oni sami… my, wy i nasi rodzice. Zatem czujemy się wspólnie wyróżnieni, że mamy takie dzieło pana Bronisława Sroki, a dzięki audiobookowi przyczyniliśmy się choć w niewielkim stopniu do „Ocalenia gwary przed zapomnieniem.”
4174102 razy
