Menu

- 08.05.2017
ECHO FINAŁU KONKURSU WIEDZY O JANIE PAWLE II
26 kwietnia w sali GOK-u w Gilowicach odbył się finał konkursu wiedzy o Janie Pawle II. Była to już trzecia edycja konkursu. Konkurs odbywa się przy ścisłej współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gilowicach i przy dużym wsparciu Gminnej Komisji Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Gilowicach. Tematyka tej edycji skupiała się wokół osoby Jana Pawła II jako Papieża. W konkursie startowały drużyny z trzech szkół: z Gilowic, z Rychwałdu i z Żywca. Droga do finału nie była prosta. Warunkiem reprezentowania szkoły w finale był test przeprowadzony w każdej szkole. Konkurs był adresowany do uczniów klas IV - VI. Pytania zamknięte, otwarte i typu: prawda, czy fałsz sprawdzały zakres wiedzy dotyczący okresu papiestwa. Drużynę z każdej szkoły tworzyli uczniowie o największej ilości punktów, publiczność zaś stanowiło następnych 10 uczniów.
Z Gilowic byli to uczniowie: Radosław Kastelik, Natalia Mazurek, Krzysztof Lejawka, Julia Dudek - drużyna
Publiczność: Weronika Kasprzyk, Zuzanna Duś, Natalia Stokłosa, Weronika Walaszek, Dominik Małysiak, Weronika Walaszek, Joanna Kastelik, Dawid Wesołowski, Jagoda Słonka, Zofia Bylica.
Z Rychwałdu drużynę tworzyli: Emilia Adamek, Natalia Górna, Kinga Górny i Kinga Mrózek .
A w publiczności znaleźli się: Natalia Górny, Natalia Cygoń, Aleksandra Drebszok, Kamila i Karolina Oczkowskie, Zosia Duc, Nikola Pietyra, Aleksandra Barcik, Marek Stokłosa, Filip Adamek.
W drużynie z Żywca znaleźli się: Filip Legierski, Milena Kubieniec, Marcelina Sternal, Laura Kolanko.
Jako kibice w finale wzięli udział również: Kacper Mrózek, Dawid Binda, Alicja Pytko, Patrycja Basta, Jan Kudzia, Nikola Stokłosa, Bartłomiej Wiewióra, Kacper Kuś, Karolina Maga, Szymon Pinisz, Patrycja Łukaszek
Uroczystemu powitaniu wszystkich zebranych towarzyszyły słowa ks. Twardowskiego o Janie Pawle II:
(…) każda epoka ma swoich geniuszy opiekuńczych, ludzi ponad miarę.
Dzisiaj Jan Paweł II jest znakiem dla świata, darem Ducha Świętego, człowiekiem swojej epoki.
Poza tym Jan Paweł II jest kimś bardzo autentycznym, prawdziwym, niewymyślonym przez nikogo. Nie zmarnujmy tego Daru, jaki otrzymaliśmy od samego Boga. Wnośmy w życie to, co Jan Paweł zostawił nam w duchowym Testamencie”.
Wśród zaproszonych gości był gospodarz miejsca Pan Wójt Leszek Frasunek, Proboszcz z Rychwałdu O. Bogdan Kocańda, diakon Michał Marek z Gilowic oraz dyrektorki szkół: Pani Anna Satława i Pani Ewa Kopacz.
Następnie organizatorki przedstawiły zasady rywalizacji i punktowania oraz szanowne jury. W jego skład weszły Panie: Aleksandra Fiedor- doradca metodyczny z wydziału katechetycznego w Bielsku- Białej – przewodnicząca jury, Gabriela Kolonko – dyrektorka GOK-u w Gilowicach, Kamila Urbaniec - przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gilowicach.
Z kolei przystąpiono do rywalizacji, która przebiegała w 7 punktowanych rundach. Punkty dla swojej drużyny mogła zdobyć również publiczność za hasła wspólnie skandowane. Wszystkie były twórcze i niosły przesłanie z życia Jana Pawła II. Oto niektóre: „Nie ma lepszego , od Jana Pawła II- Jan Paweł II dziś tryumfuje, do zwycięstwa nas motywuje” lub „ Jan Paweł II nasz bohater, On naszym aniołem i naszym bratem”. Ułożenie trzech takich haseł było punktowanym zadaniem kibiców. Wszyscy wywiązali się z niego znakomicie uzyskując dla swoich drużyn po trzy punkty.
Z dużym niepokojem przystąpiono do rundy pierwszej: pytania do wyboru - każda drużyna musiała odpowiedzieć na 3 wybrane z listy 20 pytań, za każdą poprawną odpowiedź uzyskując po 1 punkcie. Drużyny wykazały się dużą wiedzą chociaż pytania były naprawdę trudne.
W rundzie drugiej trzeba było wykazać się nie tylko wiedzą, ale i umiejętnościami plastycznymi rysując i nazywając elementy stroju papieskiego. Z tym zadaniem drużyny również poradziły sobie bardzo dobrze.
Zadania w rundzie trzeciej polegały na rozróżnieniu i przydzieleniu grup społecznych do inicjatyw duszpasterskich podjętych w czasie 27-letniego pontyfikatu przez papieża Jana Pawła II. Była to organizacja Światowych dni: Młodzieży, Pokoju, Środków Masowego Przekazu lub ogłoszenie Roku poświęconego np. Rodzinie, Eucharystii, Modlitwie Różańcowej.
Ruda IV nosiła nazwę: Zgadnij kto to?, co to?. Drużyna musiała rozpoznać i podpisać 4 zdjęcia związane z osobą i z miejscami, gdzie przebywał Jan Paweł II. To zadanie okazało się trudne, gdyż podobizna ks. Stanisława Dziwisza do ks. Biskupa Tadeusz Rakoczego była naprawdę duża. Bez problemu zaś uczestnicy podpisali fotografię z placem Św. Piotra, kaplicą sykstyńską i letnią rezydencją papieża w Castel Gandolfo.
Prawdziwe ożywienie konkursu przyniosła runda piąta - sportowa. Każda drużyna z każdą rozgrywała „mecz hokejowy” na scenie sali w Gok-u. Składy drużyn, które stanowiła również publiczność z wielkim zaangażowaniem oddawały strzały na bramkę i żywo dopingowały bramkarza. Rywalizacja była zacięta, emocjonująca, ale z zachowaniem zasad fair-play. Tą rundę wygrała drużyna z Gilowic.
Podobnie runda szósta - Hasła z liter przyniosła ożywienie, gdyż drużyna, musiała nie tylko odgadnąć hasło, ale wybrać z 10 podanych liter, te które je tworzą i ustawić się jak najszybciej. W tej rudzie dominowała drużyna z Rychwałdu, jak również w ostatniej siódmej rudzie – Kto szybszy ten lepszy…odpowiadając na pytania pozostałe z rundy pierwszej.
Cała rywalizacja zakończyła się zwycięstwem drużyny ze szkoły Rychwałdu, która zdobyła 32,5 punktu, II miejsce zajęła drużyna ze szkoły w Gilowicach, zdobywając 28 punktów, a tylko o 1 punkt mniej i III miejsce wywalczyła drużyna ze szkoły z Żywca. Rywalizacja przebiegła w miłej, przyjacielskiej atmosferze. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale również innymi zdolnościami takimi jak: szybkość reakcji, sprawność fizyczna.
Przede wszystkim zaś poznali życie Jana Pawła II i zgłębili wartości jakimi w życiu kierował się wielki Polak - nasz rodak. Dla wielu z nas, zwłaszcza młodych powinien być idolem, bohaterem…kimś ważnym.
Po emocjonującej końcówce i podliczeniu wyników uczestników i gości czekała prawdziwa uczta, na której nie mogło zabraknąć papieskich kremówek. Były pyszne, choć nie z Wadowic ale z pobliskiej cukierni.
Na zakończenie konkursu wszystkim uczestnikom rozdano pamiątkowe bransoletki z symbolem ryby i obrazki przypominające o 100-letniej rocznicy objawień fatimskich. Ponadto, każda osoba z drużyny otrzymała książkę, a każda szkoła została wyposażona w film o dzieciach z Fatimy w przeddzień tej rocznicy przypadającej 13 maja.
Nagrody dla uczestników konkursu zostały ufundowane ze środków GKPPA w Gilowicach, a poczęstunek przez GOK-u w Gilowicach za co z całego serca dziękujemy.
Organizatorki:
Dorota Walatek i Anna Paneth
Galeria:
4164723 razy
