Regionalny Zespół „Dolanie” oraz Dziecięcy Zespół Góralski „Gronicek” na Ukrainie.
W dniach od 7 do 11 października br. połączone Zespoły Regionalne „Gronicek” i „Dolanie” z Gminnego Ośrodka Kultury w Gilowicach przebywały w Sniatyniu na Ukrainie / obwód Iwanofrankowski/ .Zespoły wyjechały na zaproszenie tamtejszych władz oraz władz sąsiedniej Gminy Biełełuja, która obchodziła 600 lecie swojego istnienia. Głównym celem Zespołów miał być koncert podczas uroczystości Biełełuji – jednak na wieść, że przyjechały dwa Zespoły z Polski poproszono nas o koncert w sobotę w miejscowym Ośrodku Kultury. Wieczorem 9 października o 21.00 w tymże Ośrodku zgromadziła się dosłownie prawie cała wieś. Najpierw wystąpił Regionalny Zespół „Dolanie” z programem „Na muzyce” owacyjnie przyjętym przez zgromadzona publiczność. Kiedy członkowie Zespołu zmieniali stroje zebraną publiczność bawiła kapela ,której występ także był bardzo głośno oklaskiwany. Na zakończenie na scenie pojawiła się grupa młodzieży z Zespołu „Gronicek” z programem góralskim. Można rzec, że sala oszalała i młodzież tańczyła przy nieustannych brawach.
Po koncercie gospodarze zaprosili nas do regionalnej karczmy na poczęstunek, gdzie nasza kapela „rozpętała” biesiadę polsko-ukraińską. Na zmianę grała nasza kapela z ukraińskim zespołem wokalno-instrumentalnym – a wszyscy inni tańczyli.
Na drugi dzień pojechaliśmy do Biełełuji na główne uroczystości związane z 600 – leciem istnienia tej wsi. Najpierw nabożeństwo w pięknej małej Cerkwi , następnie korowód na miejsce odsłonięcia pamiątkowego pomnika. W uroczystościach brały udział najwyższe władze okręgu, powiatu i Biełełuji, przedstawiciele środków przekazu /radio Kijów oraz dziennikarze z okręgowych gazet/ no i oczywiście cała wieś. Po odsłonięciu pomnika wszyscy przeszli do miejscowej szkoły,gdzie odbyła się duga część uroczystości .Pięknie o historii Biełełuji mówiła nauczycielka tejże szkoły. Głos zabierali zaproszeni goście ,których prowadzący uroczystość zapowiadali wierszem.
Do zabrania głosu poproszono Wandę Hajok przedstawicielkę delegacji z Polski, kierowniczkę przybyłych na uroczystość Zespołów ,która nawiązała do pięknej historii Biełełuji,mówiła o wspólnej wielkiej imprezie czyli Euro 2012 , a na zakończenie złożyła życzenia dla wszystkich mieszkańców – owacjami przyjęto wystąpienie a szczególnie życzenia szybkiej likwidacji granic.
Po oficjalnej części rozpoczęły się występy miejscowych zespołów wokalnych i chórów.
Kiedy na scenie pojawił się Regionalny Zespół „Dolanie” sala nie mogła pomieścić wszystkich chętnych do oglądania występu – burza oklasków towarzyszyła całemu prezentowanemu programowi. Później , w takt braw grała kapela, a następnie zaprezentowaliśmy tańce górali żywieckich. Brawa i okrzyki zebranych były oszałamiające. Po występie wspólnie z władzami i miejscowym chórem biesiadowaliśmy przy muzyce polskiej i ukraińskiej, tańczyliśmy, rozmawialiśmy i nawiązywaliśmy nowe przyjaźnie. Wyjazd był wielce udany – już mamy zaproszenia do kolejnych wyjazdów na Ukrainę., z których na pewno skorzystamy, gdyż jest to kraj bardzo piękny , a ludzie bardzo gościnni.
W drodze do Sniatynia członkowie Zespołów zwiedzili najpiękniejsze zabytki Lwowa.
Wanda Hajok – kierownik Zespołów ‘Gronicek” i „Dolanie”