Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gilowicach już po raz czwarty realizuje projekt systemowy pn.: „Aktywizacja społeczna i zawodowa dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z Gminy Gilowice” w ramach Programu operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet VII Promocja integracji społecznej, działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Celem projektu jest udzielenie kompleksowego wsparcia osobom nieaktywnym zawodowo i bezrobotnym w eliminowaniu barier utrudniających podjęcie aktywności zawodowej i społecznej. Nasz ośrodek wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom aktywizującym mieszkańców naszej gminy, szczególnie jeśli chodzi o podopiecznych ośrodka pomocy, którzy z różnych przyczyn nie radzą sobie z podjęciem pracy zawodowej i wyjściem z obszaru pomocy społecznej. Do projektu zostało zakwalifikowanych 10 mieszkańców Gilowic i Rychwałdu- podopiecznych GOPS-u, którzy od lipca br. wezmą udział w bezpłatnych kursach zawodowych nabywając nowe lub podnosząc wcześniej nabyte kwalifikacje w Centrum Kształcenia Zawodowego w Żywcu
Kursy zawodowe w ZDZ CKZ w Żywcu realizowane będą wg. następującego układu:
- „Sprzedawca z obsługą komputera i kasy fiskalnej” - 2 osoby,
- „Kucharz małej gastronomi z elementami cateringu” – 2 osoby,
- „Opiekun osób starszych i dzieci” – 2 osoby ,
- „Przedstawiciel handlowy z prawem jazdy kat. B” – 4 osoby.
Udział w szkoleniach zawodowych poprzedziły konsultacje z doradcą zawodowym oraz trening kompetencji i umiejętności społecznych prowadzony przez psychologów i terapeutów. Indywidualne zajęcia prowadzone przez psychologa pozwoliły poznać każdego uczestnika, jego problemy, obawy oraz możliwości. Na spotkaniach grupowych kursanci uczyli się m.in. jak radzić sobie ze stresem, jak być asertywnym, jak zachować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jak napisać dokumenty aplikacyjne itp.. Podczas indywidualnych spotkań z doradcą zawodowym beneficjenci dowiedzieli się jak poruszać się po rynku pracy oraz zostały określone ich predyspozycje zawodowe.
W trakcie realizacji kursów jak co roku uczestnicy nieodpłatnie mają zapewniony catering oraz materiały dydaktyczne. Beneficjenci w zależności od potrzeb objęci są także pomocą finansową w formie zasiłków celowych m.in. na dojazd na kurs.
Po ukończonych kursach i szkoleniach uczestnicy otrzymają stosowne zaświadczenia
i certyfikaty.
Ogólna wartość projektu w 2011r: 93.783,00 zł
Kwota dofinansowania: 83. 935,78 zł
Kwota wkładu własnego: 9.847,22 zł
Kierownik GOPS
Irena Kasperek